Ako si správne vybrať kuchynskú batériu?

71-1

Pri zariaďovaní miestností akou sú kuchyne, stále robíme veľa chýb. Je to dôsledkom skutočnosti, že pri výbere produktov a zariadení sa riadime predovšetkým cenou, vzhľadom alebo odporúčaním priateľov. A napriek tomu každý z nás má iné očakávania a potreby. Zdanlivo to vyzerá banálne, ale mimoriadne dôležitý je výber vhodnej kuchynskej batérie.

Na trhu je k dispozícii široká škála modelov batérií. Odlišujú sa vo svojom dizajne, veľkosti a funkčnosti. Nesprávny nákup môže spôsobiť nielen ťažkosti pri montáži, ale aj pri používaní. Nesprávne zvolená výška batérie môže napríklad spôsobiť vystrekovanie vody okolo drezu  alebo brániť v pohodlnom umývaní riadu. Nepríjemných prekvapení vyplývajúce zo zlého nákupu kuchynskej batérie môže byť oveľa viac.

TYP BATÉRIE / TYP INŠTALÁCIE

Stojankové alebo nástenné batérie? Prvý typ je upevnený priamo na dreze, druhý je namontovaný na stenu v blízkosti drezu. Stojankové verzie sú stále viac a viac populárne, pretože poskytujú väčší komfort pri používaní. Navyše už riešia aj problém s namontovaním batérie do drezu umiestneného pod oknom. Ak teda zariaďujete novú kuchyňu, odporúčame stojankový typ batérií, ktoré sa vyznačujú jednoduchou montážou. V prípade kuchýň v domoch a apartmánoch so staršími vodovodnými prípojkami (rúrky v stenách) prevládajú nástenné modely. Inštalácia stojankových batérií na takých miestach by si vyžadovala rekonštrukciu vodovodnej inštalácie.

ÚSPORA VODY

Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, aké ľahké je zníženie spotreby vody. V minulosti boli tradičné dvojtrubkové kohútiky (pre studenú a teplú vodu) veľmi obľúbené. V dnešnej dobe je však ich popularita na ústupe, pretože neponúkajú výhodné ekonomické riešenia. Kým nastavíme správnu teplotu vody, je potrebné vypustiť jej väčšie množstvo, čo v konečnom dôsledku znamená pre nás plytvanie. Preto vzhľadom na ekonomické otázky stojí za investovanie do pákových batérií. Zaujímavým riešením sú aj moderné bezkontaktné verzie (voda sa pustí dotykom ruky). Pracujú na princípe svetelnej závory, čím zabraňujú zbytočnému plytvaniu vody. Ak sa len predsa rozhodneme pre klasické batérie s dvomi kohútikmi, pri ich výbere by sme sa mali zamerať na typy, ktoré sú vybavené úsporným perlátorom. Ak však súčasťou batérie nie je, dá sa zakúpiť aj samostatne. Vďaka nemu dokážete ušetriť až 15% na spotrebe vody.

UMÝVANIE A ÚDRŽBA

Vzhľad je tiež dôležitý. Avšak pri výbere odporúčame zvážiť, či zvolená batéria nebude nepohodlná na údržbu, aby sa ľahko udržiavala čistá. Dizajnové modely s viacerými vyčnievajúcimi časťami, ohnutými konštrukciami a ostrými hranami môžu byť ťažšie čistiteľné a budú vyžadovať viac práce, aby sa udržali v dobrom stave.

TYP POVRCHU

Nehrdzavejúca oceľ, žula, chróm atď., to sú typy povrchových úprav, ktoré sa dajú nájsť v kuchynských batériách. Ovplyvňujú nielen estetické hodnoty, ale aj odolnosť kohútika. Oceľové batérie sa vyznačujú výnimočnou trvanlivosťou, zatiaľ čo modely chrómu sú odolné proti treniu a čisteniu, ale podliehajú škodlivému vplyvu kyselín.

ĎALŠIE FUNKCIE

Vylepšené batérie sú vybavené inteligentnými systémami, ktoré umožňujú ovládať nielen spotrebu vody, ale aj jej teplotu. Bezpečnostné bloky používané v novších modeloch neumožňujú, aby sa voda zahriala na príliš vysokú teplotu, čo by mohlo spôsobiť náhodné obarenie pokožky. Je to mimoriadne výhodné pre rodiny s deťmi. Zaujímavým riešením predstavujú batérie, priamo z ktorých si viete načapovať perlivú vodu, zaliať kávu alebo čaj a dokonca i uvariť špagety.

Ako vidíte, nákup kuchynskej batérie nie je až taký jednoznačný a vyžaduje dôkladné prehodnotenie a zváženie. Avšak stojí za to - správne vybratá kuchynská batéria bude pre Vás
dobrá investícia na veľa rokov!
 
Medzi najpopulárnejších výrobcov kuchynských batérií patria: Grohe, Hasgrohe, Kludi a Novaservis.